Parke kalıbı nedir?

Daha önce ” parke taşı nedir? ” başlıklı makalemizde bu sorunun yanıtını bulmaya çalıştık. Bu yazımızda ise parke taşı üretimi için gerekli olan ekipmanlar arasında yer alan parke kalıbı ile ilgili bazı önemli başlıklara değineceğiz. Parke kalıbı nedir, parke kalıbı nerelerde ve ne için kullanılır, parke kalıbı nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulmaya çalışacağız.
Günümüzde modern peyzaj mimarisinde kullanılan, ayrıca bahçe ve park alanlarında, cadde ve sokaklarda, fabrika ve sanayi çevrelerinde de uygulamasına sıklıkla rastlayabileceğimiz, çeşitli ebat ve şekillerde üretilen parke taşları, modern sanayinin ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte üstün özellikli makineler tarafından titizlikle üretilmektedir.
Kaliteli parke taşlarının üretiminde parke makineleri ve  parke kalıplarının kalite ve kapasiteleri önemli rol oynamaktadır. Tabi ki üretimde kullanılan ham madde de kalite açısından önemli bir yere sahiptir fakat parke kalıbı ve makine yeterli kalite ve kapasitede dizayn edilmemişse, kaliteli parke taşı elde etmek mümkün olmayacaktır. 
Parke makineleri yüksek hassasiyet ve kalitede parke taşı üretimi gerçekleştirebilmeleri, farklı şekil ve ebatlarda  çıktı verebilmeleri için parke kalıbı adı verilen bir çeşit mekanik ekipmana ihtiyaç duyar.  Sektörün önde gelen firmaları arasında yer alan firmamız Beyazlı Grup, 2007’den beri ürettiği parke briket makineleri yanında parke kalıbı üretimi de gerçekleştirmektedir. Her türlü yerli ve ithal makinelerin kalıp ihtiyaçlarını firmamızla iletişime geçerek kolaylıkla tedarik edebilirsiniz. Ayrıca Parke ve Briket makinelerimize ve özelliklerine bu linkten ulaşabilirsiniz. https://bessmakina.com/sabit-makineler.html

 

Parke kalıbı nasıl yapılır?

Parke taşı üreten veya üretimini gerçekleştirmeyi planlayan üretici ve girişimcilerimiz öncelikle parke makineleri araştırması yaparak, düşük yatırım maliyeti ile yüksek ve kaliteli üretim için ideal olan tesis kurulumuna karar verme  aşamasına girerler. Tesisin kurulumundan sonra sıradaki aşama ise üretimi gerçekleştirilecek olan parke taşlarının hangi form, yapı ve ebatlarda olması gerektiği düşünülür. Bu aşamada parke kalıbı modelleri önem arz eder (Parke kalıbı modellerimizi inceleyin).

Parke kalıbı modelleri üretimi nasıl yapılır?

Beyazlı Grup olarak öncelikle müşteriden gelen parke taşı kalıbı talebi için teknik ön taslak çizimi gerçekleştiriyoruz. Daha sonra müşteri ile beraber kalıp ölçülerini belirleyip, daha önceden hazırlamış olduğumuz ön taslağı, belirlenen ölçülere göre düzenleyerek çizimin son halini elde ediyoruz. Bununla birlikte müşteriden aldığımız onay doğrultusunda parke taşı kalıbı üretim sürecini başlatıyoruz. Parke kalıbı imalat aşaması ise, teknik çizimleri yapılan kalıpların teknik verilerine göre bilgisayar destekli CNC tezgahlarda hassas kesim işlemiyle başlar ve akabinde kesilen parçalar kaynak ile birleştirilerek parke kalıbı oluşturulmuş olur.

Bu makalemizde parke kalıbı nedir, nasıl yapılır ve nerelerde kullanılır gibi merak edilen konulara açıklık getirmeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum kısmına yorum yazarak ya da Beyazlı Grup telefon numaralarımızdan bizleri arayarak sorularınızı deneyimli ekip arkadaşlarımıza yöneltebilirsiniz.

Beyazlı Group İletişim:

TEL: (+90) 462 321 07 78

E-MAIL: [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir