Sektörle ilgili kişilerin sıklıkla sordukları ve internet ortamında cevabını aradıkları parke taşı nedir sorusunun yanıtını yazımızda detaylıca vermeye çalıştık. Bu yazıyı okuduğunuzda parke taşı nedir sorusunun yanıtını artık detaylıca öğrenmiş olacaksınız.

Genellikle dış zemin kaplamalarında, yaya yollarının yüzey kaplamasında, peyzaj ve çevre düzenlemelerinde kullanılan, küçük beton yapılarının tekrarından oluşan zeminlerin her bir parçasına parke taşı adı verilir. Parke taşı adı verilen bu beton bloklar ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkmış ve çoğunlukla konutlarda ve küçük bina inşaatlarında kullanılmıştır. Çeşitli şekil ve formlardaki kalıplara beton harcının dökülüp baskı yapılması ile meydana gelen parke taşları, sağladıkları birçok avantaj nedeniyle ve alıcı için düşük yatırım maliyetleri, kullanımda daha fazla esneklik nedenleriyle özellikle tercih edilmektedir.

Parke taşı nedir sorusunun cevabı kadar önemli olan bir diğer konu da, parke taşı uygulama alanları ve uygulama şeklinin nasıl olduğudur. Parke taşı uygulama işlemleri el ile olabileceği gibi, bunun için üretilen makineler sayesinde de gerçekleşebilmektedir. Parke taşının uygulanmasına karar verilen alan, uygulamaya başlamadan önce bazı işlemlerden geçirilmelidir. Bu işlemlerin ilki, parke taşı uygulanacak zeminin sıkıştırılmasıdır. Zeminin sıkıştırılma işleminden sonra zemin üzerine belli kalınlıkta ince çakıl taşı yayılmalıdır. Yayılan çakıl taşı üzerine daha sonra parke taşı uygulanır. Tüm bu işlemler titizlikle uygulanması gereken işlemlerdir.

Basınç, aşınma, kırılma ve donmaya karşı yüksek dayanıklılığa sahip Parke taşları çoğunlukla otopark, park, bahçe, site içi alanlar, kamu ve özel alanlar, yol ve kaldırım çalışmaları gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Bir sonraki makalemizde Parke kalıbı ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir